Związek Gmin Zalewu Zegrzyńskiego

z siedzibą w Legionowie został utworzony w 2004 roku. Określa to data ogłoszenia
jego Statutu w Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego Nr 85
w dniu 13 kwietnia 2004 r. pod poz. 2109.

Został on wpisany do rejestru związków międzygmminnych
pod poz. 263 z datą 30 marca 2004 r.

Obszarowo Związek zajmuje powierzchnię 628 km2,
którą zamieszkuje 122 tys. mieszkańców.

Główne cele Związku to:
- wspieranie rozwoju gospodarczego przy zachowaniu
walorów krajoznawczo - przyrodniczych,
- promocja turystyki i rekreacji na Zalewie

Jesteś tutaj:

Gmina Jabłonna

1116
Urząd Gminy Jabłonna
ul. Modlińska 152, 05-110 Jabłonna
tel.: (0-22) 767-73-00, fax: 767-73-24
e-mail: urzad@jablonna.pl
http://www.jablonna.pl

Gmina Jabłonna

Witamy w miejscu, którego niepowtarzalny klimat tworzy połączenie pięknej przyrody, zachwycających zabytków i serdeczność mieszkańców. W Gminie, która jest zarówno wspaniałym miejscem do zamieszkania, prowadzania biznesu jak i uprawiania turystyki weekendowej.

Historia

Historia gminy sięga początków XIV w. Wtedy to biskup płocki Jakub z Korzkwi herbu Syrokomla przeprowadził lokacje dwóch wsi – Jabłonny (wówczas Jabłonowo) i Chotomowa (wówczas Chotomowo). Wkrótce Jabłonna, jako „miejscowość zdrowa i cicha”, stała się rezydencją biskupów płockich i centrum administracyjnym znacznych dóbr. Chotomów pełnił równie ważną funkcję – centrum duchowego okolicy, jako siedziba jednej z nielicznych na tym obszarze parafii. Pod koniec XVIII w. Jabłonna stała się własnością słynnego polskiego rodu Poniatowskich, a później rodziny Potockich. W XX-leciu międzywojennym Jabłonna stała się popularną miejscowością letniskową.

Miejsce z charakterem

Gmina Jabłonna to miejsce z charakterem. Znaleźć tu można wspaniałą przyrodę, doskonałe warunki do uprawiania sportu, bogatą ofertę kulturalną oraz piękne zabytki. Za pośrednictwem strony internetowej www.jablonna.pl informujemy o odbywających się w gminie imprezach kulturalnych i sportowych. Już teraz zapraszamy wszystkich Państwa na odbywające się raz w miesiącu, w pięknych i niepowtarzalnych wnętrzach Pałacu Polskiej Akademii Nauk, koncerty muzyki klasycznej, a 9 września na coroczne Święto Gminy Jabłonna i Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw.

Zachęcamy do zaglądania na naszą stronę i polubienia nas na facebook'u!

Zabytki

Działalność wybitnych architektów takich jak: Dominik Merlini, Henryk Marconi, Szymon Bogumił Zug i Franciszek Maria Lanci, sprawiła że Jabłonna jest miejscem bogatym w zabytki i piękną architekturę. Do najważniejszych obiektów należą: Pałac w Jabłonnie, dawny zajazd (w którym mieści się Urząd Gminy Jabłonna), gmach poczty (dawny zajazd pocztowy na Trakcie Kowieńskim), kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Chotomowie i ruiny fortu XVIII Twierdzy „Modlin”.

Przyroda

Blisko połowę powierzchni gminy stanowią lasy i zadrzewienia, a wśród nich prawdziwe perły – cztery rezerwaty przyrody. Duża ilość ścieżek rowerowych, czyste powietrze i rzadkie gatunki zwierząt, a także bogata baza ośrodków sportu i rekreacji w tym pole golfowe, stadniny konne i pola tenisowe, sprzyjają turystyce i rekreacji.

Urząd przyjazny mieszkańcom

Zaletą naszej miejscowości jest przyjazna administracja. Urząd jest miejscem otwartym dla wszystkich mieszkańców i zapewnia fachową pomoc. Specjalnie dla rodziców małych dzieci przygotowaliśmy przewijak, kącik zabaw i miejsce do karmienia. Staramy się by każdy, nawet najmniejszy mieszkaniec czuł, że jest w nim mile widziany.Zapraszamy do Gminy Jabłonna!